نماد اعتماد الکترونیکی

مجوز انجمن صنفی اینترنتی

anjoman-logo     anjoman

نیازمندیهای پرس آگهی

تاریخ انتشار: 95-10-04 11:10:11 شنبه
نمایش: (9684)

چگونه گربه خود را حمام کنیم؟

شست و شوی گربه های پرشین از جمله کارهای حساس میباشد که با اندکی نابلدی ممکن است گربه سرما بخورد و دچار بیماری های مهلک شود. بچه گربه ها سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند، و بیشتر از حیوانات بالغ در خطر سرماخوردگی هستند؛ در نتیجه حمام بردن آن ها دشوار تر از دیگر گربه هاست. در ادامه قصد داریم با ارائه چند ترفند ساده به شما راه و رسم حمام بردن این حیوانات از آب بیزار را آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

* از شستن غیرضروری حیوان پرهیز کنید.

مسئلهء شستن غیرضروری گربه، متاسفانه بسیار شایع است. متاسفانه بسیاری از عزیزانِ دوستدار گربه ، متوجه این مسئله نیستند که آنچه که تعریف ما از بهداشت هست، ممکن است با معیارها و استاندارهای زندگی یک گربه سان همسانی نداشته باشد. خانم محترمی که با افتخار از شستشوی هفته ای گربه ش صحبت میکند ، باید بداند که این رفتار نه تنها غیراصولی و نادرست است ، بلکه به گربهء ایشان آسیب های جدّی وارد میکند.
دوستان لطفاً دقّت کنید. گربه ها ذاتاً موجوداتی به غایت تمیزند. گربه ها روزانه ساعات طولانی را صرف لیسیدن خود میکنند و چون زبان بسیار زبری دارند این لیسیدن واقعاً پوشش گربه را به طور چشمگیری تمیز میکند. شستن گربه ، خوب است، اما فقط در زمانی که واجب باشد. گربه انسان نیست که هر روز یا هرچند روز یکبار و به طور مرتّب ، نیاز به حمام رفتن داشته باشد پس لطفا فقط و فقط زمانی اقدام به شستشوی گربهء خود بکنید که واقعاً این امر ، ضروری باشد و گربه بنا به هر دلیلی، کثیف شده باشد.

* مراقب گوش ها و سوراخ بینی گربه باشید.

دوستان لطفاً توجه کنید. شستن تمام نقاط بدن گربه ، باید با دقّت و حساسیت انجام شود ،اما شستن ناحیهء سر گربه ، دقّت بسیار فراوان شما را میطلبد. دو نکته را بسیار تاکید میکنیم. مراقب سوراخ های گوش و سوراخ های بینی گربه باشید. ورود آب کف به سوراخ های گوش گربه ، میتواند به عفونت گوش گربه بیانجامد. در مورد سوراخ های بینی هم همینطور است. گربه ، انسان نیست که بداند چه زمانی در زیر آب، نفسش را کنترل کند و چه زمانی نفس بکشد. پس بهتر است که از تماس مستقیم آب جاری با سوراخ های بینی گربه پرهیز کنید. آب وارد شده به ریهء گربه هرچند اندک ، به عفونت سیستم تنفسی گربه میانجامد و این مسئله در پرشین ها که به خاطر نوع خاص صورتشون ، بیشتر از باقی گربه ها مُستعد بیماری های تنفسی هستند ، بی نهایت مهمّ است.
پس دقت کنید. شستن ناحیهء سر گربه از ظرافت خاصی برخورداره.

* پروسهء شستشو را طولانی نکنید.

این را همه میدانیم که گربه ها ذاتاً از حمام کردن، لذّت نمیبرند. البته در پرشین ها که نژادی بسیار آرام هستند ، استحمام گربه هم طبیعتاً آسان تر انجام میشود. اما این حقیقت را نمیشه انکار کرد که شستشوی گربه هرچقدر هم که خوب و اصولی انجام شود، برای گربه استرس زاست . پس حتّی الامکان این پروسه را کوتاه تر کنید . از قبل تمام وسائل مورد نیاز را در کنار دستتان بگذارید، کارهای غیرضروری انجام ندهید و سعی کنید کلّ پروسهء شستشو و آب کشیدن گربه، حداکثر در عرض چهار پنج دقیقه به پایان برسد. از نگه داشتن غیرضروری و بیش از حدّ گربه در حمام پرهیز کنید. هرچه زودتر گربه را از حمام خارج کنید ، استرس کمتری به حیوان وارد شده است.

* برای مدّت طولانی و حتی بعد از خشک شدن گربه ، گربه را سشوار بکشید.

سشوار کردن گربه ، مخصوصاً پرشین ها که موهای بلندی دارند ، بسیار مهم است. عزیزانی که گربه را بعد از حمام با حوله خشک میکنند و سپس رها میکنند، رفتاری صددرصد اشتباه انجام میدهند. دوستانی که بعد ازحمام کردن گربه ، گربه را کنار بخاری میگذارند تا به خیال خودشون ، گربه توسّط گرمای بخاری خشک و گرم شود هم رفتارشان کاملاً غیراصولیست. سشوار کردن گربه بعد از خشک کردن گربه با حوله ، بسیار مهم است و بخاری و امثالهم ، جای سشوار را نمیگیرند، اگرچه اکثر گربه ها از سشوار بعد از حمّام ، متنفرند.

در زمان سشوار کشیدن گربه ، یک نکته را حتماً رعایت کنید. برای مدت طولانی گربه را سشوار بکشید و به صِرف خشک شدن گربه ، بسنده نکنید. این مسئله مخصوصاً در مورد بچه گربه ها که بیشتر مُستعد سرماخوردگی هستند ، اهمّیت داره.
حتّی بعد از خشک شدن کاملِ تمام موهای تمام بدن گربه ، همچنان برای پنج یا ده دقیقهء دیگر گربه را سشوار کنید تا گرما در بطن وجود گربه نفوذ کند. تجربه نشان داده این رفتار، احتمال ابتلا به سرماخوردگی بعد از حمام را در گربه ها کاهش میدهد.

* به شرابط محیطی بعد از شستشوی گربه ، بی توجّه نباشید.

این که گربه را بشوریم ، سشوار بکشیم و بعد رها کنیم در منزل تا هرجا خواست برود و هرکاری که خواست انجام بدهد ، رفتار اصولی نیست. رفتار درست اینست که بعد از شستن و سشوار کردن گربه، شرایط محیطی گربه را کنترل کنیم. فراموش نکنیم گربه ها هم مثل انسان ها ، بعد از حمام کردن بیش از پیش مُستعد سرماخوردگی هستند.
به عنوان مثال اگر گربهء شما عادت دارد در تابستان ها ، جایی از منزل بشیند که مسقیماً مقابل باد کولر هست ، بدیهیست که در آن روزیکه گربه حمام رفته ، نباید به او اجازهء چنین کاری داده شود. یا مثلاً اگر گربهء شما عادت دارد پشت پنجره ای که از درز آن نسیم یا باد میاد بنشیند و به بیرون نگاه کند ، در یک غروب زمستانی یا پاییزی بعد از حمام ، این رفتار میتواند یک رفتار پرخطر برای گربه محسوب شود.

(4)
 • m 1399-04-22
  واقعا ممنونم ازتون من میخوام ی بچه گربه بخرم برای همین خیلی بهم کمک کرد
 • m 1399-04-22
  فقط ببخشید ی سوال دارم
  باید شامپوی مخصوص خریداری کنیم یا با شامپوی معمولی هم میشه؟
  پاسخ کاربر: سین 1399-05-10
  سلام
  باید از شامپوی مخصوص استفاده کنید و یا در صورت استفاده از شامپوی معمولی از شامپو بچه استفاده کنید
 • اناهیتا بهرام پور 1399-05-28
  سلام . ممنون ام از اطلاعات خوب و کاملی که ارائه دادید. ۱ سوال داشتم ،گربه من از سشوار بعد از حمام متنفر هست و به همین دلیل اصلا صبر نمی کنه که کاملا خشک بشه و رفتارهای خشن انجام می‌دهد . اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم .
 • زهرا مزینانی 1399-06-10
  با تمام وجودم متشکرم، یکبچه گربه رها شده بود اوردم توان مالی ندارم ولی برایش شیشه شیر گرفتم، بهش شیر بدون لاکتوز میدم ولی از فردا برایش زرده تخم مرغ اضافه میکنم، وقتی پیداش کردمچشمانش باز ولی پاهاش رو نمیتونست کنترل کنه با سینه و روی دست میخزید الان 10 روز گذشته امروز میدوید، اجرتون با خدا بازم ممنون
دیدگاه خود را بنویسید
*
*