نماد اعتماد الکترونیکی

مجوز انجمن صنفی اینترنتی

anjoman-logo     anjoman

نیازمندیهای پرس آگهی

تاریخ انتشار: 96-03-23 17:03:00 سه شنبه
نمایش: (10940)

نحوه تجویز دارو در سگ و گربه...

نحوه تجویز دارو ها به نوع حیوان، آرام بودن آن، نوع دارو و شکل دارویی، نوع و وضعیت بیماری از نظر حاد و مزمن بودن ، طول مدت درمان و شرایط صاحب حیوان بستگی خواهد داشت.

اکثر دامپزشکان دارو ها را بصورت تزریقی ترجیح میدهند. دلیل این کار اطمینان از دریافت دارو توسط حیوان، تاثیر سریعتر و مطمئن تر و راحتی آن است. در این مورد چند نکته وجود دارد.

۱- تزریق بسته به نظر دامپزشک ، نوع دارو و بیماری ممکن است وریدی ( معمولا با سرم )، عضلانی و یا زیر جلدی باشد. گاهی بخاطر اخلاق حیوان دامپزشک تصمیم می گیرد نوع تزریق را عوض کند. بعنوان مثال در سگی که ناآرام و تهاجمی است تزریق زیر پوستی نسبت به عضلانی کمتر باعث تحریک حیوان  شود. و یا وقتی که لازم است به حیوان سرم تزریق شود دامپزشک از فرمهای تزریق وریدی بجای عضلانی استفاده می کند که کمتر باعث اذیت حیوان شود ولی تزریقات روزهای بعدی احتمالا بصورت عضلانی خواهد بود.

۲- به هیچ وجه درخواست نکنید که تزریقات روزهای آتی را خودتان انجام دهید. ممکن است ساده به نظر برسد ولی در صورتیکه شما به تزریقات پزشکی هم آشنایی داشته باشید در مورد تزریق به حیوان موضوع کمی فرق می کند.

۳- گاهی ممکن است دامپزشک برای پرهیز از تزریقات مکرر ، از داروهای طولانی اثر استفاده کند ولی همیشه این امر امکان پذیر نیست.

۴- همانند انسان ، بدن بعضی از حیوانات ممکن است به بعضی دارو ها ( از جمله پنی سیلین ها ) حساسیت داشته باشد. حساسیت به دارو قابل پیش بینی نیست و همچنین در سگ و گربه  قابل تست کردن نیز نمی باشد. حتی این حساسیت در مورد واکسن ها هم دیده می شود. گرچه تعداد رخداد شوک پس از تزریق کم است ولی همیشه احتمال وقوع دارد. بنابراین ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از تزریقات ( حتی واکسن ) در کلینیک حضور داشته باشید تا اگر شوکی اتفاق افتاد اقدام لازم توسط دامپزشک صورت گیرد. اولین علامت شوک، ملچ ملوچ کردن ، ترشح بزاق زیاد و مشکل در تنفس حیوان است.

همیشه دامپزشکان برای تزریقات مخصوصا عضلانی باید حیوان را مقید کنند. توجه کنید گرچه حیوان شما ممکن است بسیار خانگی و مودب هم باشد ولی واکنش غیر مترقبه او هنگام درد تزریق دور از انتظار نیست. بنابراین از درخواست دامپزشک و یا تکنسین مربوطه برای بستن دهان حیوانتان ناراحت نشوید.

برای سگهای کوچکتر ممکن است دامپزشک بخواهد از شیوه بچه گربه استفاده کند ( فرمی که گربه بچه هایش را از پشت گردن بلند می کند ) لطفا در این مورد مقاومت نکنید. این روش برای مقید کردن بعضی سگهای کوچک بسیار راحت تر از گرفتن دست و پای او است و آسیب کمتری هم موقع تزریق به حیوان وارد می شود.

همچنین ممکن است از شما خواسته شود به نوع خاصی حیوان خود را نگه دارید. به این منظور آرنج یک دستتان را دور گردن حیوان بگیرید و دست دیگرتان را دور بدنش گرفته و او را محکم به خود بچسبانید. یا میتوانید سر حیوان را زیر بغلتان مقید کنید و با دو دست شکم و پشتش را نگه دارید.  در این مورد مقید کردن گربه ها برای تزریقات بسیار مشکل تر است. و گاهی به کمک دو یا سه  نفر نیاز هست.

در صورتیکه امکان تجویز دارو به صورت خوراکی وجود داشته باشد دامپزشک ممکن است از اشکال خوراکی ( بصورت قرص یا شربت ) استفاده کند ولی همانطور که گفته شد دامپزشکان ترجیح می دهند کمتر از فرم های خوراکی دارو ها استفاده کنند. دلیلش عدم اطمینان از رسیدن دارو به بدن حیوان به واسطه تجربه نداشتن صاحب حیوان ، بد قلق بودن بعضی حیوانها ( مشاهده شده که سگ قرص را مدتی در دهان خود نگه داشته و بعد از مدتی دور از چشم صاحب خود آنرا بیرون می اندازد) و مشکلات گوارشی حیوان ( که مانع ازجذب دارو و یا استفراغ داروی خورده شده می شود ) است.

بعضی دارو ها مثل داروهای ضد انگل اکثرا بصورت خوراکی هستند و شما باید طرز خوراندن آن را به حیوان خود بلد باشید چون این دسته از داروها اهمیت بهداشتی دارند و باید هر چند وقت یکبار توسط سگ یا گربه شما مصرف شوند.

در بسیاری از سگها خوراندن شربت ها چندان مشکل نیست و در مورد قرص ها هم چنانچه بطرز صحیح خورانده شود مشکلی بوجود نخواهد آمد. البته همانطور که گفته شد بعضی سگها بد قلق هستند و شما باید با ترفند خاصی به آنها قرص را بخورانید. در مورد گربه ها همین کار ساده میتواند بسیار مشکل باشند چون گربه ها در مورد مواد خوراکی بسیار سخت گیرند، به طعم و بوی غذاها دقت می کنند  و مانند سگها  غذا را با حرص و ولع نمی خورند.

در صورتیکه داروها دارای  طعم و بوی خاصی  نباشند میتوان آنها را با شیر یا غذای حیوان مخلوط کرد. توجه کنید که مقدار شیر نباید زیاد باشد تا مطمئن شوید که تمامش خورده شده است. در این موقع همیشه بالای سر حیوان حضور داشته باشید تا خورده شدن تمام دارو را توسط حیوان ببینید.

برای سگها ممکن است قرص ها را داخل یک تکه گوشت و یا جگر مخفی کرد. معمولا سگها با خوردن آن مشکلی نخواهند داشت فقط دقت کنید که اندازه گوشت نباید بزرگ باشد تا حیوان بتواند یکجا آنرا ببلعد. همچنین گوشت نباید دارای استخوان باشد تا سگ مجبور به جویدن آن نباشد. برای هر قرص از یک تکه گوشت مجزا استفاده کنید. این کار برای گربه ها بی فایده خواهد بود و شما مجبورید یا از روش مخلوط کردن با شیر یا غذا استفاده کنید و یا فرم ریختن شربت در دهان را بکار گیرید.

اکثرا ریختن شربت در دهان برای سگها راحت تر از گربه هاست. به هر حال میتوانید از یک سرنگ برای ریختن شربت در دهان حیوان استفاده کنید. توجه کنید که شربت در انتهای زبان ریخته شود نه در انتهای حلق چون حیوان را به سرفه خواهد انداخت.

قرصها را نیز می توان وقتی راه دیگری نیست با دست در دهان حیوان کرد. باز هم اینکار در سگها و وخصوصا در توله ها راحت تر است. اینکار برای سگهای خشن و یا نا آشنا توصیه نمی شود. طی این عمل قرص را با انتهای انگشتان یک دست گرفته و با دست دیگر پوزه حیوان را از بالا بگیرید به نحوی که لب های بالا را روی ردیف دندانهای بالا فشار دهید حیوان دهانش را باز خواهد کرد. فک بالا را به همین نحو نگه دارید و قرص را در انتهای حلق حیوان بیاندازید و دوباره با انگشت آنرا تا انتهای حلق فرو کنید. سپس فورا دهان را ببندید و نگه دارید. گاهی حیوان لجبازی میکند و قرص را نمی بلعد. تا زمانیکه بلع را مشاهده نکردید ( وقتی حیوان زبانش را دو سه بار بیرون آورد ) او را رها نکنید. گاهی لازم است دو سه بار در بینی حیوان فوت کنید تا به بلع تحریک شود. اگر حیوان باید چند قرص را یکجا بخورد یکی یکی اینکار را نکنید بلکه همه را  یکجا در دهانش فرو کنید.

استفاده از قطره ها و پمادهای چشمی کار سختی نیست. نکته ای که باید دقت کنید اینست که معمولا فواصل بین دارو در این روش کم است مثلا لازم است هر سه ساعت اینکار را بکنید. بهتر است حیوان را در وضعیت ریلکسی قرار دهید. پلک پایین را مقداری با انگشت بکشید تا حفره ای از پلک به سمت داخل د مجاورت چشم ایجاد شود و قطره یا پماد را داخل آن حفره بریزید. بهتر است پمادهای چشمی را در یخچال نگهداری نکنید چون سفت و جامد شده و استفاده از آنها در این حالت سخت می شود. بدون تجویز دامپزشک از داروهای چشمی استفاده نکنید.

پماد های موضعی گاهی برای درمان زخمها، التهاب های پوستی و یا محل بخیه جراحی تجویز می شوند. مشکلی که در مورد سگ و گربه و مخصوصا سگها وجود دارد لیسیدن محل زخم  و بالتبع پماد است. اینکار غریزی است و راه حلی برای آن وجود ندارد ولی برای تاثیر هر چه بیشتر دارو،  شما لازم است پماد را به مدت یکی دو دقیقه در محل زخم مالش دهید تا به اندازه کافی جذب شود و سپس اضافی آن را از روی موضع بردارید. البته گاهی دامپزشک از گردنبند الیزابت برای محدود کردن دسترسی حیوان به محل زخم استفاده می کند.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*