نماد اعتماد الکترونیکی

مجوز انجمن صنفی اینترنتی

anjoman-logo     anjoman

نیازمندیهای پرس آگهی

تاریخ انتشار: 96-09-08 11:09:31 چهارشنبه
نمایش: (1256)

دنیای سگ ها

 احتمالا حدود ۱۵ هزار سال و به تعبیری ۳۳ هزار سال پیش، نژاد خاصی از گرگها به خاطر ترس کمتر از انسان به او نزدیک شدند. انسانها از این نزدیکی استقبال کرده و به آنها غذا و پناه دادند. از آن زمان به بعد این گرگها به وفادارترین دوست آدمی یعنی سگ تبدیل شدند.

در طی این چند هزار سال، آدمی با اختلاط نژادها و تغییر رفتار این جانور، انواع گونه ها را خلق کرده است، به طوریکه برای برخی از آنها باور اینکه اینها نوادگان گرگها و با همان ژنتیک هستند، دشوار است. دقیقا شبیه تغییراتی که توسط کبوتربازها در مورد این پرندگان اعمال شد و انواع رنگی و با ظاهر ویژه از آنها به وجود آمد که نظیرش در طبیعت یافت نمی شود. چنین تغییراتی برای برخی از گیاهان و درختان میوه نیز در راستای دانه یا میوه بهتر و بیشتر، در راستای منافع بشر و توسط خود او انجام گرفته است.

متاسفانه در جامعه ما انگ مضحکی به سگ چسبانده شده که خودآگاه یا ناخودآگاه باعث بدرفتاری عده ای و حتی بچه ها با این جانور حیرت انگیز می شود. حتی به تجربه دیده ام چوپان های زحمت کشی که بیشترین نفع را از سگهای گله می برند، اما شبیه یک موجود چندش آور با آنها رفتار می کنند. در کتاب سگ ولگرد، صادق هدایت این رفتار زننده جامعه با سگها را به خوبی نمایش داده است. عصاره این رفتار زشت، خودش را در فحش و ناسزا به دیگران با نام این جانور نشان می دهد. اوج کوته فکری است افرادی که از نام حیوانات برای فحش و ناسزا استفاده می کنند، در حالیکه وحشی تر از آدم موجودی بر روی زمین وجود ندارد. بدتر از آن برای آنهایی است که به ویژه از نام سگ برای توهین استفاده می کنند. اولین بار که عبارت مضحک “مثل سگ می کشمت” را در فیلم “داش آکل” دیدم، تعجب کردم! چگونه یک کارگردان به خود اجازه می دهد، فیلمی را به اقتباس از کتاب صادق هدایت بسازد و به سگ توهین کند؟ نویسنده گیاه خواری که طرفدار دو آتشه حقوق حیوانات و به ویژه سگ بود!

برخی داستانهای واقعی در مورد سگها در حد افسانه است. یکی از آنها مربوط به هاچیکو است که نماد وفاداری در ژاپن می باشد! حتی در افسانه ها نیز آدمها به گرد وفاداری او نمی رسند. سگی که تا آخر عمرش به مدت ۱۰ سال، هر روز در ایستگاه قطار به انتظار دوستش پروفسور شابرو اوئنو می نشست. پروفسوری که در میان دانشجویانش سکته کرد و هیچگاه باز نگشت. زندگی و بعد آدمیت، درک این پدیده هاست! فیلم زیبایی از این داستان واقعی به نام “هاچیکو” به کارگردانی لاس هالستروم ساخته شده که دیدن آن به همه توصیه می شود. محال است با مشاهده این فیلم، لحظاتی به آرامش پس از یک گریه سبک نرسید!

لازم نیست یک سگ همچون هاچیکو اصیل و با نژاد باشد تا افسانه ای شود. در یکی از سریالهای “مرگ دور است” سگ ولگردی در جنگلهای آمازون، همراه یک ماجراجو می شود. پس از کش و قوسهای فراوان، قایق این شخص غرق شده و این ماجراجو ، جدا از سگش هر دو در جنگل گم می شوند. پس از چندین روز، گرسنگی و خستگی شدید به همراه مالاریا، شخص را به یک قدمی مرگ می کشاند، اما در همین لحظات ، آن سگ همچون فرشته نجات ظاهر می شود و امید به زندگی را به شخص باز می گرداند! با گذشت چند روز دیگر در یک ماراتن مرگ و زندگی، این سگ بود که قربانی همراهش شد تا گوشتش را بخورد و از مرگ نجات پیدا کند!

در یک داستان واقعی دیگر از همین سریال، کوهنوردی که به شدت مجروح شده بود، روزها به کمک سگش و شبها با گرمای وجود او توانست زنده بماند. داستان سگی که از دست قطع شده صاحبش حفاظت کرده است، سگی که در یک تصادف با به صدا در آوردن آژیر خطر، صاحبش را از مرگ نجات داده است، سگی که سرطان پستان صاحب خود را تشخیص می دهد و بسیاری دیگر از این نمونه ها که ثبت و ضبط نشده اند، همه و همه حکایت از پیوند خارق العاده این جانور با انسان دارد!

اگر تنها کمی چشمانمان را به سوی طبیعت باز کنیم، مشابه چنین رفتارهای حیرت انگیزی از سوی سگها را با چشم خود خواهیم دید.همین زمستان پیش که با یکی از دوستان به کوهپیمایی رفتیم ، یک سگ باصطلاح ولگرد تنها با تکه نانی کل مسیر راه را زیر بارش برف با ما آمد و زمانی که ما در زیر یک صخره استراحت کردیم، غیب شد. اما همین که راه افتادیم، او را در پشت آن تخته سنگ دیدیم که زیر بارش برف منتظر ما نشسته بود و کلی برف روی بدنش باریده بود. زمانی در منزل یکی از روستائیان چند ساعتی را گذراندیم. به سگی که در حیاط آنها بود چند تکه نان دادم. هنگام خداحافظی از صاحبخانه، رفتاری از آن سگ دیدم که هیچگاه از خاطرم نمی رود، او چند بار جلوی پای من چمباتمه زد تا مانع رفتنم شود و من به ناچار به را هم ادامه می دادم. زمانیکه از حیاط خارج شدم، او نیز معنای اجباری این جدایی را فهمید و با پارس کردنهای مداوم و تکان دادن دمش آن را به من فهماند. چنین پدیده های زیبایی در کنار ما فراوان است و دیدن آنها به خود ما بستگی دارد!

طبق آمار، افرادی که از سگ به عنوان حیوان خانگی استفاده می کنند، طول عمر بیشتری دارند. یکی از دلایل آن ترشح بیشتر هورمون اکسی توسین و دیگر هورمون های آرامش دهنده در زمان دوستی با این جانور است. با این حال بی دقتی و بی توجهی در مورد رفتار صحیح با این جانوران همچون هر بخشی از زندگی می تواند دردسر آفرین شود. من نیز تجربه های ناخوشایندی از حمله سگها داشته ام، اما امروزه می دانم که به استثنای سگهای هار، بیشتر آنها و به ویژه سگهای نگهبان صرفا قصد حفاظت از قلمروی خود را دارند و در صورت رفتار مناسب ، آسیبی از این جانور به آدمی نخواهد رسید. ترسیدن و فرار کردن، غریزه این جانور را برای تعقیب و احتمالا گاز گرفتن شما تحریک می کند. ظاهرا بهترین راه، پشت نکردن به آن و در صورت نیاز نشستن و برداشتن یک سنگ و سپس به آرامی دور شدن است.

سگها نیز چپ دست و راست دست دارند. آنها همچون ما خواب می بینند. هنگام بازی و شوخی برخلاف بسیاری از آدمها که چند جراحت برای همدیگر باقی می گذارند، بسیار دقت می کنند و حتی فشار دندان هایشان به قدری تنظیم شده است که کوچکترین خراشی باقی نمی گذارد! هنگامیکه له له می زنند، تشنه نیستند، بلکه در حال دفع گرما و خنک کردن خود می باشند. 

منیع : نویسنده : احمد مصدر / سایت بیگ بنگ

(1)
دیدگاه خود را بنویسید
*
*