نماد اعتماد الکترونیکی

مجوز انجمن صنفی اینترنتی

anjoman-logo     anjoman

نیازمندیهای پرس آگهی

تاریخ انتشار: 97-09-03 19:09:59 شنبه
نمایش: (309)

حس همدردی سگ...

اغلب مردمی که سگ‌ها را به عنوان حیوان خانگی در جمع خانواده خود پذیرفته‌اند بر این باور هستند که سگ‌های آنها به احساساتشان واکنش نشان می‌دهند، درست به همان گونه‌ای که اغلب انسان‌ها این رفتار پسندیده را دارا می‌باشند به طور مثال در زمان وقوع رخدادهای غم انگیز سگ‌ها هم با صاحبان خود ابراز همدردی می‌کنند و در زمان‌های جشن و خوشی نیز آنها را همراهی می‌کنند. یکی از همین افراد این گونه افراد توضیح داده است:

“تلفن را قطع کردم و در حالی که از شنیدن خبر فوت شوهر خواهرم شوکه شده بود و بی اختیار اشک از چشمانم سراریز شده بود متوجه شدم که سگم به طرفم آمد و سرش را روی دامن من قرار داد و شروع به نالیدن کرد. او پس از مدتی از من دور شد و از اتاق بیرون رفت و این بار با یکی از اسباب‌‌بازی‌های مورد علاقه‌اش نزد من آمد و آن را روی زانوهای من قرار داد و شروع به لیسیدن دست‌هایم کرد.”

او بر این باور است که سگش سعی در همدردی با وی را داشته چرا که متوجه ناراحتی پیش آمده شده و در آن لحظه تلاش کرده تا صاحب خود را با عروسک آرام کند به این امید که عروسکی که به او آرامش می‌دهد به صاحب او نیز آرامش دهد.چنین داستان‌هایی راجع به سگ‌ها به خصوص در بین دوست‌داران آنها بسیار شایع می‌باشد و به نظر می‌رسد که واقعاً در چنین مواقعی سگ‌ها سعی در آرام کردن و همدردی با صاحبان خود را دارند.

به طور کلی کلمه همدردی یعنی “خود را به جای دیگری گذرادن و درک احساسات و هیجان‌های دیگری” اگر چه که بیشتر کسانی که سگ دارند از توانایی سگ‌ها در ابراز همدردی اطمینان دارند.اگر این موضوع در جمعی از روانشناسان و رفتارشناسان مطرح گردد احتمال شروع یک بحث داغ بیشتر از این است که آنها فقط در تأیید این ایده سر تکان دهند و دلیل تردید این گروه از دانشمندان شک آنها به این موضوع است که “آیا سگ‌ها دارای احساسات هستند” و یا این که “آیا آنها قادر به خواندن احساسات دیگران و ارتباط دادن این احساسات با محیط اطرافشان هستند.”

سوال اصلی این است که آیا سگ‌ها دارای احساسات پیچیده مانند حس همدردی هستند یا خیر؟

در مورد این که توانایی درک احساسات در سگ‌ها به اندازه یک انسان 2 تا 3 ساله است توافق آراء وجود دارد. خردسالان توانایی خواندن احساسات و ارتباط دادن آنها با شرایط محیطی دارا می‌باشند گزارشی در این زمینه از تحقیقاتی در یکی از دانشگاه‌های کالیفرنیا وجود دارد.

آنها روی کودکان 14 تا 18 ماهه تحقیقاتی انجام دادند. در این مطالعه چند خانواده که دارای فرزندان در سن‌های یاد شده بودند شرکت کردند. دو جعبه در دو اتاق قرار داده شده و از والدین بچه‌ها خواسته شد در حالی که بچه‌های آنها ناظر بر رفتارشان بودند به داخل آن جعبه‌ها نگاه کنند. بعد از نگاه کردن داخل جعبه، اول والدین باید اظهار هیجان و خوشحالی می‌کردند اما بعد از نگاه کردن به جعبه دوم آنها باید ابراز انزجار و نگرانی می‌نمودند. در مرحله بعدی به کودکان اجازه داده می‌شد که وارد اتاق شوند و در آنها به جستجو و کنکاش بپردازند اکثر کودکان از رفتن به سمت جعبه‌ای که والدینشان نسبت به آن خوشبینانه نگاه نکرده بودند امتناع ورزیدند.

                         حس-همدردی-سگ3

اخیراً از این روش تحقیق برای اثبات این که آیا سگ‌ها قادر به خواندن احساسات انسان‌ها هستند یا خیر نیز استفاده شده است. محققین دانشگاه میلان از دو جعبه استفاده کردند که داخل هر کدام از آنها یک اسباب بازی قرار داشت در مرحله اول صاحب سگ به داخل یک جعبه نگاه کرد و ابراز خوشحالی می‌نمود و با شوق و حرارت بسیار بالا عبارت “عالی و خیلی عالی” را با تون صدای بالا و محبت‌آمیز ابراز می‌نمود.

در مرحله بعد از صاحبان سگ‌ها خواسته شده بود که بعد از نگاه کردن به داخل جعبه بعدی به گونه‌ای عمل کنند که انگار چیز شوکه کننده و ترسناکی را مشاهده کرده‌اند و عبارت “اوه چقدر زشت” را به شدیدترین حالتی که برایش ممکن بود ابراز کنند علاوه بر این از صاحبان سگ درخواست شده بود که از تکنیک‌های ارتباطات غیر کلامی نیز که شامل خم شدن به طرف جعبه حاوی اسباب بازی خوشحال کننده و به عقب پریدن بعد از نگاه کردن به جعبه دوم حاوی اسباب بازی ناراحت کننده نیز استفاده کنند. بعد از آن سگ‌ها آزاد شده و به آنها اجازه کاوش داخل اتاق‌ها داده شد.

81 درصد از سگ‌ها به طرف جعبه اول رفتند که نشان دهنده آن است که آنها قادر به درک ابراز احساسات مثبت توسط صاحبان خود گشته بودند و این مسئله همچنان نشان دهنده این حقیقت است که سگ‌ها ارتباط بین شیء و احساسات صاحبان خود را نیز درک می‌کنند.البته احساس همدردی پیچیده‌تر از احساسات ساده از جمله خوشحالی و ترس یا انزجار می‌باشد.

به یاد داشته باشید که توانایی ذهن سگ همانند کودک 2 تا 3 ساله است. اگر چه شواهدی مبنی بر این که کودک انسان از 2 سالگی شروع به درک احساس همدردی می‌کند وجود دارد اما این احساس در این سن بسیار مبتدی می‌باشد و شواهد علنی درمورد شروع احساس همدردی پیچیده‌تر از احساسات ساده از جمله خوشحالی و ترس یا انزجار می‌باشد.

به یاد داشته باشید که توانایی ذهن سگ همانند کودک 2 تا 3 ساله است. اگرچه شواهدی مبنی بر این که کودک انسان از 2 سالگی شروع به درک احساس همدردی می‌کند وجود دارد،‌ اما این احساس در این سن بسیار مبتدی می‌باشد و شواهد علنی در مورد شروع احساس همدردی تا 4 سالگی وحود ندارد. به این دلیل رفتارهای همدردی به ظرفیت بالاتری از عقل نسبت به آن چه به سگ‌سانان منصوب است احتیاج دارد.

به همین دلیل بسیاری از دانشمندان باور دارند که در اصل فرایند ساده‌تری به نام “سرایت احساسی” در جریان است که به معنای عکس‌العمل بدون درک کامل آن می‌باشد.مثال ساده این واقعیت زمانی است که نوزادی در مهد کودک شروع به گریه می‌کند و این باعث گریه کردن دیگر نوزادان نیز می‌گردد در حقیقت دیگر نوزادان ابراز همدردی نمی‌کنند بلکه به احساسات نوزاد اول عکس‌العمل نشان داده و خود را با آن وفق می‌دهند بدون این که از دلیل آن احساسات آگاهی کامل داشته باشند.

                           حس-همدردی-سگ2

عقیده این دانشمندان بر این است که احساسات شما به سگتان سرایت می‌کند و زمانی که سگ شاهد اندوه شما است در واقع در پاسخ به احساسات خود به نوازش صاحب خود می‌پردازد و رفتارش برای آرام کردن خودش است نه صاحبش.بعضی دیگر از محققین از این هم بدگمان‌تر هستند و حتی امتیاز خواندن احساسات را هم برای سگ‌ها قائل نیستند. در نظر آنها رفتار سگ‌ها ناشی از مشاهده رفتار غیرعادی در یک فرد می‌باشد و سگ صرفاً از جهت حس کنجکاوی به بو کردن و پنجه زدن می‌پردازد.در همین راستا دو روانشناس دیگر در لندن تصمیم به کار بر روی اثبات وجود حس همدردی در سگ‌ها با صاحبانی که در حالت استرس روحی روانی هستند گرفتند آنها پروسه موفقی که قبلاً برای اندازه‌گیری حس همدردی در کودکان انسان وجود داشت را با کمی تغییر استفاده کردند.این روش ساده‌ای بود صاحب سگ و فردی غریبه با فاصله حدود 2 متر در حال انجام انواعی از فعالیت‌ها قرار می‌گرفتند.

آنها به نوبت زمزمه می‌کردند و یا از خود حالت گریه در می‌آ‌وردند. استدلال محققین بر این بود که اگر سگ حس همدردی داشته باشد باید روی آن فردی که در حال گریه است تمرکز کند و سعی بر آرام کردن او نماید. انتظار بر این بود که سگ با مالیدن پوزه خود به فرد محزون و زوزه کشیدن و قرار دادن سر بر دامن وی ابراز همدردی کند.نکته کلیدی اینجاست که سگ باید برای گریه صاحب خود ابراز ناراحتی کند و به سمت او برود و با رفتارهای حسی ابراز همدردی کند.اگر زمانی که غریبه در حال گریه است سگ حس همدردی نداشته و فقط رفتارش ناشی از سرایت احساسات فرد دیگر باشد نباید به طرف او برود چون تا به حال هیچ ارتباط احساسی و دوستی با فرد غریبه نداشته است.

در این پژوهش مشاهده شد که سگ نه تنها به سمت صاحب خود که در حال گریه بود رفت بلکه به سمت غریبه نیز رفته و سعی در آرام کردن وی را داشته و این گونه حس همدردی را به همان سان که در انسان وجود دارد به نمایش گزارد.محققین همچنین استدلال کردند که اگر نزدیک آمدن سگ به افراد تنها از روی کنجکاوی به دلیل مشاهده یک رفتار غیر عادی بوده پس زمانی که این افراد به زمزمه می‌پرداختند نیز سگ باید اقدام به نزدیک شدن به آنها می‌نمود.وقتی که صاحب سگ و شخص غریبه به حالت غیر عادی اقدام به زمزمه می‌کردند سگ‌ها ممکن بود آنها را فقط نگاه کنند اما از نزدیک شدن و اقدام به بروز رفتارهای آرام کننده پرهیز نمودند.

نتایج بسیار مشخص است و واضح برای قانع کردن برخی از محققین بدگمان‌تر که حاضر به قبول این که سگ‌ها رفتارهای احساسی مشابه به کودکان انسان دارند نیستند به همان گونه که کودکان انسان حس همدردی دارند و احساسات اطرافیان را متوجه می‌شوند سگ‌ها نیز همین گونه هستند.علاوه بر آن به نظر می‌رسد که ما سگ‌هایمان  را طوری پرورش داده‌ایم که آنها نه تنها احساس همدری دارند بلکه اقدام به آرام کردن فرد نگران شده و محزون هم می‌کنند.

منبع : petibel.com

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*