نماد اعتماد الکترونیکی

مجوز انجمن صنفی اینترنتی

anjoman-logo     anjoman

تاریخ انتشار: 97-11-01 16:11:37 دوشنبه
نمایش: (176)

علت چنگ و گاز گرفتن گربه من!

اصلاً برایمان جالب نیست که وقتی از سر کار به خانه برمی گردیم یاروی کاناپه با آرامش نشسته ایم با پریدن گربه و چنگ و گاز او مواجه شویم.هم از چنگ و گاز گربه در حال درد کشیدن هستیم هم عاشق اوهستیم و نمی دانیم که چطور به این خشونت واکنش نشان دهیم،هر چند که اولین واکنش ما معمولاً جیغ کشیدن است.

چرا گربه من نسبت به انسان خشن است؟

علت های متعددی وجود دارد که گربه با انسان خشن رفتار می کند. قبل از هر چیز باید گفت که بچه گربه ای که مادرش هنوز او را کاملاً از شیر نگرفته است از نظر احساسی بسیار شکننده تر و حساس تر است، آستانه تحمل او بسیار محدود است. از شیر گرفتن کامل بچه گربه به بچه گربه اجازه می دهد تا بتواند شدت گاز و چنگ را کنترل نماید.اگر برای بچه گربه هایی که کاملاً از شیر گرفته نشده اند، با  دست با آنها بازی کنیم، احتمال اینکه گاز و چنگ بگیرند خیلی زیاد است. حتی اگر بچه گربه کاملاً هم از شیر گرفته شده باشد ممکن است عادت های بدی را از طریق بازی به دست بیاورد.

                        

زمانی که گربه کوچک است،بسیار شیرین و جذاب است که بازی کردن او با دستمان را می بینیم ... اما زمانی که بچه گربه بزرگ می شود و این عادت را همچنان حفظ میکند و نمی داند چه زمانی خوشحالی خود را متعادل کند ودست را چنگ می اندازد، آن زمان است که مشکل ایجاد می شود. علت های دیگری نیز علاوه بر از شیر گرفتن زودرس و عادت های بد بازی کردن هم وجود دارد. در صورت وجود استرس، ناراحتی و ناامیدی نیز گربه خشن می شود.باید مشکلات سلامتی را نیز در نظر گرفت. بهتر است قبل از هر چیز گربه را نزد دامپزشک ببرید تا متوجه شوید که مشکل فیزیولوژیک برای رفتارهای خشونت آمیز گربه وجود ندارد. در تمامی موارد باید به خاطر داشته باشید که گربه هیچ گاه به دنبال انتقام گرفتن یا آزار دادن شما نیست، این رفتار به او کمک می کند تا خود را از تنش هایی که برای او بوجود آمده رها کند.

در چه موقعیت هایی گربه خشن می شود؟

می توان خشونت گربه را در شرایط مختلف مشاهده کرد. بیشترین زمانی که گربه در آن عصبانی و خشن است، زمانیست که به آرامی روی زانوهایتان خوابیده است و در حال نوازش شدن است که ناگهان دستتان را گاز می گیرد."چرا؟" دلیل آن ساده است زیرا متوجه علائم او نشده اید. او به آرامی روی پای شما نشسته بود، خر خر میکرد و دست شما را لیس می زد...همه چیز نشان می داد که عاشق این وضعیت است...ولی در حقیقت نه.گربه علائم نارضایتی را نشان می دهد: خر خر میکند، گوش هایش می چرخد، سرش می چرخد، دستتان را لیس می زند، دمش را تکان می دهد، کمرش را بهپشت خم می کند و پایش را به عقب می دهد. همه این علائم نشان می دهد که گربه می خواهد نوازش را متوقف کنید.گربه تمامی علائم نارضایتی را به زبان خودش نشان داده است و زمانی که نوازش کردن را قطع نکنید شروع به گاز گرفتن یا چنگ زدن می کند. اگر این کار چند بار تکرار شود و نتوانید به خوبی متوجه علائم نارضایتی او شوید، گربه به چنگ و گاز عادت می کند. مورد دیگر زمانیست که مثلاً از سرکار برگشته اید یا تمام روز را پشت کامپیوتر گذرانده اید و یک دفعه می بینید که گربه روی کمرتان، در آغوشتان یا روی پاهایتان پریده است.گربه هیچکدام از این کارها را به صورت از پیش برنامه ریزی شده انجام نداده است.این احتمال وجود دارد که گربه حوصله اش سر رفته باشد. تمام روز را تنها بوده است؟ اسباب بازی هایش کم بوده است؟ انگیزه کمی داشته است؟ ممنوعیت های زیادی برایش تعریف شده است؟ تنبیه شده است؟ عوامل زیادی وجود دارد که گربه را بی حوصله می کند و گربه با چنگ و گاز و فشارهای عصبی اش را نشان می دهد. مشکل آنجاست که متاسفانه اکثر افراد واکنش بدی به این رفتار گربه نشان می دهند و او را سرزنش می کنند. گربه هم دوباره همین رفتار را ادامه می دهد و در نتیجه ارتباط گربه با صاحبش ارتباطی خشن می شود. این احتمال وجود دارد که گربه خشونت را از جانب شما حس می کند و در نتیجه تصمیم بگیرد که او همیشه اول حمله کند.  

                      

برای جلوگیری از گاز گرفتن گربه چه کار کنیم؟

در درجه اول، توصیه ما به کسانی است که هنوز گربه ای را به سرپرستی نگرفته اند: هرگز با دست با گربه بازی نکنید چوب بازی با گربه تهیه کنید تا دستتان از او دور باشد.اگر گربه ناگهان دستتان را گاز گرفت یا چنگ انداخت تنها کافیست بگویید "آی" و دستتان را بکشید. اگر گربه این کار را تکرار کرد باید صبور باشید و به گربه به مرور زمان آموزش دهید که دستتان شکار او نیست. هرگز نباید گربه را سرزنش کنید زیرا فقط باعث استرس بیشتر او می شوید و در نتیجه گربه این کار را دوباره ادامه می دهد. نسبت به علائمی که گربه نشان می دهد هوشیار باشید تا به درخواست های گربه به درستی پاسخ بدهید. به محض دیدن علائم ناراحتی، نوازش کردن را متوقف کنید. گربه ای که به او احترام گذاشته می شود، گربه ای آرام است.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*