چرا خرید اینترنتی؟

امروزه خرید اینترنتی به دلیل مزایایی چون دسترسی آسان، عدم محدودیت زمانی، اطلاعات و قیمت‌های شفاف و دقیق و موجودی گسترده و کامل به یکی از گزینه‌ها در انتخاب از بین روش‌های خرید تبدیل گشته است.خرید اینترنتی نزدیک به یک دهه است که در کشور ما پا به عرصه وجود نهاده و مردم تا حدود زیادی به فرآیند خرید اینترنتی آگاه هستند. خرید اینترنتی در مقایسه با خرید سنتی مزایا و معایبی دارد که به تفصیل در مقالات و نوشته‌های منتشر شده در وب فارسی بررسی شده است.

امروزه با گسترش هرچه بیشتر وب و اینترنت در ایران و افزایش میزان استفاده خانواده‌ها از اینترنت و همچنین افزایش آگاهی در جامعه، خرید اینترنتی جایگاه مناسبی بین عموم مردم ایران پیدا کرده است. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و افزایش ضریب نفوذ اینترنت در بین خانواده‌های ایرانی، خرید آنلاین در بیشتر انواع محصولات و بازارها متداول شده است. فروشگاه‌های معتبر و بزرگ در حوزه‌های عمومی و تخصصی به اینترنت وارد شده‌اند و با تامین محتوا و موجودی گسترده و با کیفیت، خرید اینترنتی را از یک آرزو به عمل تبدیل کرده‌اند.

نکاتی که باید در خرید اینترنتی به طور کلی مد نظر داشت:

در کل در خرید یک کالا اصلی‌ترین فاکتور، کیفیت کالا و خدمات است. با دگرگونی معادلات جهانی و ورود کشور چین به بازار جهانی، فاکتور دیگری علاوه بر کیفیت به تصمیم گیری در مورد خرید اضافه می‌شود و آن قیمت تمام شده کالا است.امروزه برای یک خرید، تصمیم در مورد اینکه چه کالایی را باید خریداری کند فقط نیمی از  راه است.نیم دیگر فرآیند خرید، پیدا کردن قیمت مناسب ، کیفیت کالا و خدمات مناسب میباشد.

با خرید اینترنتی و آنلاین در زمان شما صرفه جویی می شود. زمانی را که در ترافیک می مانید و یا برای رسیدن به یک فروشگاه سپری می کنید میتواند صرف پرداختن شما به کارهای مورد علاقه تان شود. محصول مورد نظرتان با یک کلیک شما انتخاب میشود و این تنها فاصله ی شما تا تحویل محصول است.

خریدهای آنلاین شما درهر ساعت از شبانه روز و بدون هیچگونه محدودیتی انجام میشود. لازم نیست تا باز شدن فروشگاه ها منتظر بمانید یا پول و کارت بانکی را با خودتان حمل کنید. خرید آنلاین شما را امن نگه میدارد.                                                    

خرید آنلاین از تنوع انتخاب محصولات نمی کاهد. شما با انتخاب خرید خود به صورت آنلاین امکان خرید کلیه محصولات را خواهید داشت.

از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

                                                                        

1- افزایش چشمگیر قدرت خریدار ،حق انتخاب ، مقایسه آسان:

امروزه تنها با یك كلیك، خریداران می توانند و محصولات را با هم مقایسه كرده و پاسخ های خود را در كسری از ثانیه دریافت كنند. دیگر نیازی به رانندگی در ترافیک شهری تا فروشگاه و پارك، انتظار در صف اتوبوس و به هدر دادن زمان نیست. حتی خریداران می توانند با خرید کردن از فروشگاه های اینترنتی، از تخفیف های بیش تری بهره مند شود.

 

2- دسترسی به انواع بیش تری از كالاها و خدمات:

امروزه خریداران می توانند تقریبا هر آنچه را كه می خواهند از طریق اینترنت سفارش دهند (در كشور خودمان هم مسیر توسعه تجارت و كسب و كار اینترنتی به این هدف تمایل دارد) به عنوان مثال آمازون دات کام . خود را بزرگ ترین فروشگاه كتاب با بیش از سه میلیون جلد كتاب معرفی می كند; شرایطی كه هیچ فروشگاه كتاب فیزیكی نمی تواند از پس آن برآید. به علاوه، خریداران قادرند این كالاها را از سرتاسر جهان سفارش دهند.

 

3- كسب اطلاعات فراوان در مورد کالا:

خریداران می توانند تقریبا تمامی اطلاعات مورد نظر خود را جهت کالای انتخابی با جستجوی کوچک بخوانند و به بی نهایت منابع اطلاعات آنلاین دسترسی داشته باشند.

 

4- سهولت بیش تر در سفارش دادن و تحویل گرفتن سفارش:

مشتریان امروزی می توانند از خانه، دفتر كار و حتی از طریق تلفن همراه، به صورت 24 ساعته و در تمامی هفت روز هفته سفارشات خود را ارایه بدهند و در ضمن این محصولات در كم ترین زمان به دست آن ها می رسد.

 

5- قابلیت تبادل نظر در مورد محصولات و خدمات:

امروزه مشتریان می توانند با ورود به اتاق های گفت وگو (forums) در برخی حوزه های مورد علاقه مردم به مبادله اطلاعات و عقاید بپردازند